Anonim

V podstatě každý dospělý ví, co je dermatitida. Ne každý však zná důvody vzniku a způsobu léčby.

Dermatitida je zánět kůže. Toto onemocnění může fungovat jako nezávislé a může být signálem různých poruch v těle, protože kůže je dostatečně citlivá na změny, které se v něm vyskytují. Tato reakce je způsobena skutečností, že lidská kůže je přímo spojena s endokrinním a imunitním systémem.

Klasifikace dermatitidy

Léčba kožních onemocnění závisí na jejich odrůdě, takže existuje určitá klasifikace dermatitidy.

Podle prevalence:

- místní (místní). Příkladem tohoto typu onemocnění je kontaktní dermatitida, neboť je obvykle omezena na projev lokální reakce, která se vyskytuje přímo v oblasti podnětu.

- Difuzní (společné). Rozptýlená povaha onemocnění, zvláštního, například neuro-alergických a toxicko-alergických forem.

Podle povahy toku:

- Akutní. Tato forma onemocnění je charakterizována náhlým nástupem, rychlým průběhem, jasnými projevy nemoci. Nejčastěji akutní dermatitida dobře reaguje na léčbu, ale pokud není léčena, může se stát chronickou formou.

- Chronická. Tato forma předpokládá dlouhou dobu výskytu onemocnění, často se choroba vrací, zejména sezónně. V tomto případě se léčba onemocnění stává mnohem obtížnější.

Pokud už víte, co je dermatitida, můžete zvážit její příčiny.

Příčiny dermatitidy

Pouze tím, že znáte příčinu kožní reakce, můžete určit, jak léčit dermatitidu. Tuto příčinu můžete pouze odstranit. Příčiny dermatitidy jsou mnoho různých faktorů:

- podmíněné podněty;

- nepodmíněné podněty;

- fyzické podněty;

- chemické dráždivé látky.

Podmíněné dráždivé látky zahrnují všechny druhy alergenů. Reakce kůže na dráždivý účinek nastává za určitých podmínek. Dráždivé látky podmíněné skupiny mohou způsobit alergickou reakci kůže pouze u lidí, kteří jsou náchylní k alergiím a jsou náchylní k jakémukoli objektu.

Nekondicionované podněty, také nazývané "povinné", mají tendenci způsobovat alergickou kožní reakci za všech podmínek. Patří mezi ně kyseliny, alkálie, voda s vysokou teplotou atd.

Mezi fyzické stimuly patří mechanické a teplotní činidla. Mechanická skupina zahrnuje jednoduché tření a tlak. A ke skupině teplot - elektrický proud, sluneční energie, infračervené záření, ultrafialové záření, stejně jako ionizující záření, které zahrnuje radioaktivní a rentgenové záření.

Chemické dráždivé látky zahrnují alkálie, soli některých typů kyselin, kyseliny, stejně jako dezinfekční koncentrované léčivé přípravky.

Typy dermatitidy

Abychom důkladně věděli, jaká je dermatitida, je třeba vzít v úvahu její typy. Onemocnění je rozděleno do 4 hlavních typů, existují však i některé malé kožní reakce, které jsou také považovány za typy dermatitidy.

Kontaktní dermatitida

Tento typ se také nazývá jednoduchý. Jedná se o zánět kůže, který se vyskytuje v přímém kontaktu s dráždivým účinkem. Dráždivé látky v této situaci mohou být jakákoli látka, pokud má pacient individuální citlivost vůči nim. Existují také látky, které mohou způsobit kožní reakci u jakékoli osoby, například kyseliny, žíravé alkálie, vysoké a nízké teploty, rostliny jako je euphorbia nebo kopřivka.

Symptomy jednoduché dermatitidy

Symptomy jednoduché dermatitidy jsou zcela odlišné. Může se jednat o krátkou světle červenou barvu a může to být vzhled bublin a silný otok. Většinou svědění vytváří malé bubliny. Zpočátku je vyrážka lokalizována pouze v místě kontaktu, ale po chvíli se může rozšířit do sousedních oblastí pokožky. Oblast vyrážky může být buď malá nebo velká část těla, například podráždění ušního laloku od náušnic nebo celého těla ze sprchového gelu.

Pokud rychle vyčíslujete a vyloučíte dráždivý účinek, začne se začervenat po několika dnech mizení, na vlhkých bublinkách se mohou vytvářet slupky, které se časem vyschnou.

Toxikoderma

Toxikoderma je onemocnění kůže - projev toxické alergické reakce po požití alergenu. Nejznámějším projevem tohoto druhu dermatitidy je známá kopřivka.

Příčiny toxodermózy mohou být různé důvody:

- potraviny;

- drogy;

- chemikálie pro domácnost;

- výrobní látky.

Každá z těchto látek v lidském těle vstupuje do dýchacího nebo trávicího traktu. Zároveň se však mohou dostat do těla a podkožním, intramuskulárním, urethrálním nebo vaginálním podáváním.

Příznaky toxické dermatitidy

Onemocnění se začíná manifestovat 2 nebo 3 dny po expozici dráždivé látce. Příznaky tohoto typu dermatitidy se výrazně liší od ostatních. Vícenásobné vyrážky se nacházejí symetricky a skládají se z papulární, skvrnité, urtikariální, vezikulární, nodulární, pustulární a bulózní prvky. Doprovodný neustálý svědění. Pokud toxokoderma může být současnou kombinací různých typů vyrážky. V patologickém procesu mohou být postiženy i sliznice. V závislosti na závažnosti může být pozorováno celkové narušení stavu pacienta.

Atopická dermatitida

Jeho druhé jméno je atopická dermatitida. Neurodermatitida je neuro-alergická forma dermatitidy. Tato forma má tendenci opakovat a přeměňovat se na chronickou.

Svědění je hlavní symptom, který charakterizuje atopickou dermatitidu. Ekzém je také příznakem onemocnění. Svědění se může zhoršit v noci a zůstat silné po dlouhou dobu. Ekzém se vyskytuje v důsledku poškrábání postižené kůže. Vyrážka má heterogenní vzhled a červenou barvu. Opakující se vyrážka pravidelně zmizí a znovu se objeví a vyrážka chronické povahy může zůstat dlouho po těle.

Pokud se infekce dostane na poškrábanou kůži, bubliny se mohou rozdrtit nebo uvolnit tekutinu, zatímco dermatolog diagnostikuje akutní (dočasnou) vyrážku.

Také vyrážka může mít šupinatý nebo suchý vzhled, v takovém případě se nazývá subakutní (dlouhotrvající).

V případě, že se vyrážka hromadí kvůli neustálému poškrábání, dermatolog diagnostikuje lichenifikaci.

Atopická dermatitida. Léčba

Masti jsou často používány k léčbě tohoto druhu dermatitidy, ale hlavní cestou k odstranění onemocnění je dieta.

Někdy, s cílem vyléčit dermatitidu, stojí za to prostě vyloučit ze stravy potraviny, které přispívají k rozvoji onemocnění. Ale toto by mělo být provedeno poměrně opatrně a až poté, co odborník potvrdí správnou diagnózu, aby nedošlo k poškození vašeho těla.

Pokud je diagnóza potvrzena, dieta s atopickou dermatitidou předpokládá úplnou formulaci stravy, která zachová pracovní schopnost dospělé osoby. Pacient si může připravit dietní menu. V takovém případě se musíte vyhýbat potravinám, které obsahují látky obsahující histaminol. Jedná se o různé druhy hotových výrobků, jako jsou klobásy, uzené maso, sádlo a ryby, konzervované ryby, tvrdé sýry, jakož i produkty, které jsou připraveny metodami solení, fermentace a fermentace.

Pokud se pokusíte odstranit všechny tyto produkty ze stravy, můžete snadno vyloučit atopickou dermatitidu ze svého života. Hodnocení pacientů ukázalo, že ve srovnání s externí léčbou mastmi přináší dietu mnohem lepší výsledek.

Seboroická dermatitida

Nejčastějším místem této choroby je tvář. Seboroická dermatitida se vyskytuje v horní části čela, vedle vlasů, na obočí, na křídlech nosu, na ušní části, a to na zádech. Tento typ onemocnění je hlavně chronický.

Příčiny seboroické dermatitidy

Toto onemocnění je hlavně důsledkem poruch nervového systému. Interní příčiny onemocnění jsou:

- onemocnění centrální nervové soustavy;

- stres;

- Parkinsonova choroba;

- paralýza;

- imunitní onemocnění;

- hormonální poruchy.

Vnější příčiny seboroické dermatitidy zahrnují faktory jako:

- vliv vnějšího prostředí;

- alkalické čisticí prostředky.

Symptomy seboroické dermatitidy

Onemocnění se projevuje postupně. Zároveň se na těle objevují skvrny nažloutlé-červené barvy, mastné, méně často suchý vzhled. Jejich velikost dosahuje 20 mm, hranice skvrn jsou viditelně viditelná. Peeling zranění je hlavní symptom, který představuje seboroická dermatitida. Osvědčení od lidí, kteří zaznamenali onemocnění, uvádí, že léčba by měla začít s nervovým systémem, starat se méně, vyhnout se stresům a změnám v místech. Neměli byste však zapomenout na léčivé přípravky pro vnější použití.

Léčba kožních onemocnění, jako je akné, rosacea, akné apod., Se provádí také pod dohledem dermatologa. Tato onemocnění jsou obvykle považována za oddělené, ale přímo souvisejí s dermatitidou.

Dermatitida Léčba

Masti jsou topické přípravky. Aplikují se na postiženou oblast a jsou schopni potlačit zánětlivý proces. Masť je považována za jeden z hlavních způsobů léčby dermatitidy, protože s mírnou formou onemocnění se používá pouze vnější látka.

Pokud je dermatitida alergická, je nutné zajistit disociaci s alergenem. Současně léky nemusí být vůbec potřebné.

Léčba některých typů dermatitidy se provádí také pomocí tradiční medicíny, protože obsahuje pouze přírodní léčiva.

Často dieta pomáhá vyrovnat se s dlouhodobou dermatitidou.

Co se týče dermatitidy a jak se s ní vypořádat, zjistíte, že navštívíte dermatologa a vysvětlí to podrobněji. V každém případě, pokud se na kůži objevila nepochopitelná vyrážka, je povinná návštěva specialisty!

Doporučená Redakce Choice