Anonim

Většina lidí věří, že motýly jsou neškodné tvory. Mnoho lidí se navíc dívá na krásný vzorek na křídlech hmyzu a sleduje, jak letí z květů na květiny. Nicméně, někteří jednotlivci na jeden pohled na tyto bytosti paniky. Strach z motýlů je poměrně vzácný. Tento problém, jeho příčiny a metody eliminace jsou popsány v článku.

Co je fobie?

Existuje mnoho různých strachů, z nichž mnohé se zdají zcela neopodstatněné. Jaký je strach z motýlů?

Pro jeho označení je použit termín lepidopetrofobie. Důvody, které vyvolávají takový postoj k tomuto hmyzu, jsou nejčastěji zakořeněny v negativních vzpomínkách z dětství. Někdy se však porucha vyskytuje u dospělých jedinců. Někteří lidé ani nevědí, že podobný problém může existovat. Proto nevědí odpovědi na otázky, jak se projevuje strach z motýlí, jak se fobie volá a proč se vyvíjí. Tento článek popisuje původ a známky strachu, způsoby, jak se s ním vypořádat.

Zvláštní funkce

Jak pochopit, že někdo má tuto fóbii? Za prvé, jedinec, který se bojí motýlů, odmítá jít na procházku v lese nebo v parku, kde mohou tyto bytosti přebývat. A v příměstských oblastech se taková osoba cítí nepříjemně. Koneckonců, tam je tento hmyz. Negativní reakce je pozorována, pokud se motýl dotkne kůže jednotlivce trpícího touto fóbií. Její křídla, váhy na tlapkách způsobují negativní pocity. Muž pohřešuje hmyz a snaží se ho pronásledovat. Často strach z motýlů vede k tomu, že nosí věci s dlouhými rukávy, ošetřují domů prostředky, které tyto bytosti vystrají, vyhýbají se schůzkám a rekreaci v přírodě. Pokud jsou náznaky frustrace vyslovovány, jednotlivec vůbec odmítne a dokonce otevře okna v domě.

Další příznaky

Nicméně, vyhýbat se setkávání s předmětem strachu není jediným signálem fobie. Strach z motýlů se projevuje ve fyzických reakcích. Vyskytují se nejen v případě hmyzu nebo hmatového kontaktu s ním. Dokonce i sledování fotografií nebo filmů, které tyto bytosti demonstrují, způsobuje zhoršení pohody a duševního stavu. Pacient s takovou fobií má záchvaty paniky. On je vyděšený a snaží se uniknout z předmětu jeho strachu. U lidí existují vnější projevy strachu: třesoucí se ruce a kolena, zvýšené pocení, ztuhlost svalů a nárůst objemu žáků.

Může se jednat o závratě, pocit nedostatku vzduchu.

Jaké faktory přispívají k rozvoji fóbií?

Existuje mnoho důvodů pro tento problém. Někdy je jednou z příznaků duševní poruchy. Existují případy fobie na pozadí úzkosti a dlouhodobého emočního přetížení. Nejčastěji však původem tohoto problému jsou negativní dojmy z dětství. Faktem je, že takové bytosti jsou často postavy v děsivých příbězích a hororových filmech.

Strach motýlí a můry (lepidopetrofobie a motefobiya) se vyvíjí v důsledku pozorování scén, kde jsou tyto bytosti vystaveny nebezpečné a agresivní. Negativní reakce rodičů (znechucení, touha hýbat hmyz z ruky nebo oděvu) také tvoří toto chování u dítěte. Dítě by mělo být vysvětleno, že motýli nejsou nebezpečné. Necházejte je pryč. Naopak, musíme dítě ukázat krásu těchto bytostí.

Špatné zacházení s motýly příbuznými nebo přáteli může také vést k rozvoji fobie. Strach je často pozorován u dětí z rodiny sběratelů.

Ty druhy hmyzu, které jsou propíchnuty jehly, dělají dítě nejen lítost, ale i znechucení, strach.

Proč se fobie vyskytuje u dospělých pacientů?

Strach může nastat nejen u dětí, ale i dospělých. Jaké okolnosti přispívají k jeho rozvoji? Někdy je u pacientů s duševními poruchami pozorována fobie. U jiných jedinců je to druh reakce na neustálou nadměrnou stimulaci a dlouhodobou stresovou situaci. Dokonce i neškodný hmyz, jehož dotek nevykazuje žádnou hrozbu, je za takových okolností bolestně vnímán.

Jak překonat strach z motýlů?

Samozřejmě, strach neumožňuje osobě vést celý život. Mohu se zbavit fóbií? Dnes je mnoho způsobů, jak pomoci překonat problém. Někteří lidé jsou schopni zvládnout to sami. Jiní využívají pomoc specialisty. Obě možnosti vedou k pozitivnímu výsledku pouze tehdy, když se pacient skutečně chce vypořádat s tímto problémem a dělá vše pro něj. Jaké jsou některé způsoby, jak překonat strach? Nejprve byste měli prohlížet obrázky s takovým hmyzem. Při pohledu na krásné fotografie bude člověk brzy přesvědčen, že motýli nejsou vůbec nebezpečné a jeho strach je neopodstatněný. Zadruhé není nutné vyhýbat se místům, kde je možné setkání s těmito bytostmi. Pokud hmyz sedí na ruce, neměňte paniku. Žádné hmatatelné důsledky hmatového styku nedojde. Je nutné pouze správně naladit, přesvědčit se, že strach je falešný. Poprvé to nebude fungovat, ale pokud se nevzdáte, můžete dosáhnout dobrých výsledků při překonání fobie.

Navíc, abyste se nesoustředili na negativní a děsivé myšlenky, měli byste se pokusit naplnit svůj život pozitivními aktivitami, dobrými emocemi. Sporty, rekreace a zájmy pomáhají zbavit se nepříjemných pocitů.

Pokud je pro člověka stále obtížné se vypořádat se strachem z motýli, měli byste kontaktovat specialisty. Psychoterapeut zvolí nejlepší způsob, jak tento problém vyřešit.

Doporučená Redakce Choice