Anonim

Téměř každý z nás čelí herpesu v určitém okamžiku. Charakteristické vyrážky pro tento stav se mohou objevit na povrchu kůže, zejména při chřipce a nachlazení. Je jisté, že ne všichni vědí, že herpes může ovlivnit hlavu. Je důležité vědět, že je to relativně složitá nemoc, která po detekci vyžaduje rychlou léčbu.

Herpes se vyděsí na rty asi za 7 dní, zatímco na vlasu a na hlavě může trvat až měsíc a pacient může být trýznivý silnou bolestí. Při léčbě herpesu na hlavě, jak vypadají jeho projevy a jak může ohrozit pacienta, je vhodné se naučit každému, kdo se stará o své vlastní zdraví.

Odrůdy a příčiny

Herpes na hlavě má ​​atypickou polohu. Je mnohem méně časté než známé onemocnění na rtech a jiných oblastech pokožky. Nejčastějšími jsou dnes tři hlavní typy této patologie, které se objevují v důsledku různých vnějších a vnitřních faktorů:

 • herpes prvního typu získaný infekcí orální cestou GT1;
 • druhý typ pohlavně přenosný - GT2;
 • třetí typ (kuřecí neštovice) - GT3.

Herpes na hlavě ve vlasech, jehož léčba se budeme věnovat později, má virovou povahu, která se objevuje kvůli přenosu kuřat na raněného. Existují vzácné případy, kdy běžná studená verze GT1 způsobuje zánět v oblasti nosolabiálního trojúhelníku a pak se přenáší s infekcí na pokožku hlavy.

Vyrážka ve vlasech vypadá velmi vzácně, pokud infekce zůstane na poškozené části pokožky. Například, pokud má pacient na rtech puchýřovité puchýře, které se jí velmi poškrábá a škrábe, dotýká se pokožky hlavy. Přítomnost minimálního zranění je dost pro to, aby virus pronikl dovnitř.

Lokalizace

Hlavním místem herpetických infekcí jsou nervové zakončení. Na nějakou dobu se nemusí projevit, ale s výrazným snížením imunity existuje riziko relapsu. Když se herpes dostane do trigeminálního nervu, který se nachází na hlavě, projeví se onemocnění.

Způsoby infekce

Jak bylo uvedeno výše, herpes na hlavě - na zadní straně hlavy, na horní části hlavy nebo na spáncích - lze získat samoinfekcí. Ano, to se nestane často, ale stále se to stane. Vírus prvního a třetího typu může být často velmi rychle přenášen prostřednictvím blízkého kontaktu s pacientem, stejně jako sdílení společných objektů s ním.

Infekce herpesovým virem je často pozorována u dětí. Souhlaste, zřídka jeden z nich netrpěl ovčí klepotou - ovčí klepotou. A kdyby se tomu zabránilo, je mnohem obtížnější, když je infikovaná dospělá neštovic.

Další způsoby

Herpes je možné dostat na hlavu v následujících případech:

 • při přenosu viru dotykem poškozené pokožky infikovanou rukou nebo prsty (padáním do kožních mikrotrhlin);
 • použití stejných hygienických předmětů, zejména ručníků a ložního prádla, s infikovanými, protože u těchto položek zůstává infekce životaschopná po dobu 5 hodin;
 • s transfuzemi krve.

Měli byste být opatrní při používání společných hřebenů, které mohou vyvíjet škodlivé viry a bakterie. Pokud je na hlavě ještě malá škrábance, může se herpes rychle začít rozvíjet.

Vyvoláním faktorů

Virus, který infikuje pokožku hlavy, se poněkud liší od běžného herpesu na nosu a rtech. K jeho vývoji nebude stačit jen ochromit, jak je tomu často u virové infekce kůže na obličeji.

Hlavní kategorie lidí, u nichž hrozí riziko infekce popsanou chorobou s projevy ve formě vyrážky na hlavě, jsou lidé s vyšším věkem, kteří dosáhli 65 let věku. Je pozoruhodné, že ženy ve většině případů trpí tímto typem viru, což se přičítá jejich měnícímu se hormonálnímu pozadí.

Mladí lidé zřídka mají herpes tohoto typu. Nejčastěji v důsledku závažné imunodeficience: přítomnost HIV nebo AIDS. Pokud se onemocnění objevuje před počátkem 40 let, musí člověk vyšetřit imunitní systém, aby zjistil tyto nemoci nebo vyvrátil jejich přítomnost.

Impuls pro GT1 může být mnoho faktorů, předpoklady:

 • nedávné onemocnění;
 • nevyvážená výživa;
 • krátký a špatný spánek;
 • časté stresující situace atd.

Ve skutečnosti to není zvlášť nebezpečný stav, takže herpes způsobený takovým virem je mnohem jednodušší než GT3.

Symptomy onemocnění

Z vnější strany, příznaky herpesu na pokožce hlavy mají malý nebo žádný rozdíl s příznaky této nemoci na rtech. Nicméně, ve vlasech je docela těžké vidět průhledné bubliny známé herpesu. Onemocnění obvykle začíná relativně vysokými teplotami. V případě porážky trigeminálního nervu může být celé období pacienta v bolesti.

Zánětlivý proces se rozvíjí postupně a příznaky herpesu na hlavě ve vlasech se mohou lišit.

 1. Zpočátku to může být zaměňováno s příznaky běžné nachlazení. Kromě vysokých teplot může mít pacient bolesti v očích a svalů, nevolnost, bolest hlavy a zhoršení celkové pohody. V některých oblastech těla se může objevit svědění a dokonce i hoření. Kůže může být zduřená a hyperemická. Typicky se tento typ oparu objevuje v zadní části hlavy a chrámů.
 2. Po asi 10 hodinách se na hlavě vytvářejí průhledné bubliny a časem se stávají stále více. Při absenci kompetentní léčby může zánět růst do poměrně velkých oblastí kůže.
 3. Pokud se vyrážka neobtěžuje, prasknou a vytvoří malé rány. Mohou se vyvine infekce, která často způsobuje nadýchání. Je pozoruhodné, že teplota může ustoupit, pacient se může cítit lépe, ale bolest bude stále hmatatelná.
 4. Uzdravené rány se časem stávají křehkými. Je velmi nežádoucí je poškozovat, aby nedošlo k prodloužení procesu úplného zotavení. Během několika dní kosti zmizí samy o sobě.

Často má pacient s touto chorobou rozšířené lymfatické uzliny. Léčba herpesu na hlavě ve vlasech vyžaduje okamžitý zásah.

Komplikace

Bez správné léčby může opar na pokožce hlavy způsobit vážné a nebezpečné komplikace. Například to může být neuralgie, která je doprovázena oslabující bolesti. Pokud je imunita významně snížena, bolestivost může přetrvávat i při vymizení vnějších příznaků.

Vzhledem k tomu, že infekce spíše aktivně ovlivňuje nervový systém, mohou se v nervových zakončeních objevit bolestivé pocity. Lokalizace bolesti ovlivňuje postiženou oblast nervových vláken. Jsou-li nadměrně zaníceni, může se jednat o paralýzu obličejových svalů a porušení jejich pohyblivosti.

To je také nebezpečné, že herpes tohoto typu se nachází v blízkosti mozku, a pronikající uvnitř, virus může způsobit meningoencefalitidu. Kromě toho existuje riziko, že se infekce rozšíří přes oči a uši, a jednou v nosu, herpes migruje přímo do plic, což způsobuje výskyt pneumonie.

Vírus tohoto typu bez naléhavé a adekvátní terapie může způsobit spoustu negativních důsledků, proto při prvních projevech jeho příznaků na hlavě byste měli okamžitě navštívit lékaře.

Léčba herpesu

Pouze lékař by si měl vybrat schéma léčby herpesu na hlavě ve vlasech. Samošetření může způsobit docela smutné komplikace.

Nejlepším lékem je Fenistil Pentsivir, jehož cena v místních lékárnách se pohybuje od 300 do 400 rublů. Užívání léků by mělo být zahájeno, když se objeví první příznaky. To pomůže urychlit zotavení a pomůže zabránit vzniku možných komplikací.

Léčebný režim

Léčba herpesu se provádí podle schématu postupného přijetí léčivých preparátů nezbytných pro léčbu pacienta:

 • Antivirová tableta. Dávka by měla být určena lékařem vedoucím pacienta, který bude brát v úvahu obecný stav pacienta. Účinná je lék "Famciclovir", jejíž pokyny ukazují, že je povoleno užívat dospělé osoby od 18 let. Lékaři navíc obvykle předepisují Famvir, Zovirax, Minaker, Valvir a Valtrex. V případě infekce dětským virem se používá nejvíce přijatelné pro děti "Acyclovir". Pokyny k používání tohoto nástroje zahrnují jeho přijetí dětmi různých věkových kategorií.
 • Antivirotická masť. Takové prostředky zabraňují šíření herpes vyrážky na zbytku hlavy. Tito zahrnují "Fenistil pentsivir" (jeho cena je také přibližně 300-400 rublů).
 • Imunomodulátory. Umožňují udržení přirozené imunity pacienta na optimální úrovni. Existuje spousta léků, které může lékař předepsat. Přísně se nedoporučuje používat je sami, protože pokud špatná volba nástrojů znamená, že imunomodulátory mohou poškodit zdraví.
 • Topické antiseptiky. Tento typ léčebného účinku pomáhá předejít pravděpodobnosti opakované infekce. Zapálené oblasti na hlavě se doporučují mazat "Chlorhexidinem", "Miramistinem" nebo "Fucorcinem". Když se vytvoří kůra, doporučuje se pokožka hlavy, aby byla léčena masti obsahující erythromycin. Navíc bude urychlit proces regenerace tkání.
 • Zklidňující a léky proti bolesti. Při léčbě herpesu na hlavě ve vlasech pomáhají minimalizovat bolest a umožňují pacientovi normálně spát. Při závažnějším průběhu onemocnění se doporučuje užívat antidepresiva.

Pokud má pacient vysokou horečku, mohou být předepsány antipyretické léky. Fyzioterapie má dostatečnou účinnost: laserová léčba, ozařování ultrafialovou nebo křemennou lampou, ultrafialové ozařování.

Herpes Prevention

Abyste zabránili budoucímu oparu na hlavě, potřebujete:

 • odstranit veškerý kontakt s nemocnými;
 • dodržovat pravidla osobní hygieny;
 • pokud je to možné, izolovat infikované;
 • temperovat tělo;
 • pravidelně chodit v čistém vzduchu;
 • vyhnout se přílišné fyzické námaze;
 • jíst správně;
 • dodržovat režim odpočinku a práce;
 • včas léčit chronické nemoci, eliminovat zánětlivé ohniská.

Kromě toho, jak již bylo zmíněno dříve, při prvním podezření na neštovice u dítěte, po konzultaci s lékařem v předstihu musíte okamžitě začít používat přípravek "Acyclovir" pro děti.

Pokyny pro použití "Famciclovir" také poskytuje účinný účinek na tělo infikované herpes infekcí, ale pouze u dospělých. Mimochodem, tyto prostředky lze použít jako preventivní opatření.

Herpes na hlavě je poněkud zákeřná patologie, která může vyvolat vývoj některých komplikací. Je vhodné léčit tento typ onemocnění velmi zodpovědně a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc při identifikaci prvních příznaků. Pouze správná a včasná léčba pomůže odstranit virus z těla bez následků a různých druhů komplikací.

Doporučená Redakce Choice