Anonim

Existuje mnoho možností pro korekci vidění. Mezi ně patří brýle, kontaktní čočky, chirurgie. Pokud má osoba myopii, může bezpečně využít první, druhou a třetí možnost. Ale v presbyopii není všechno tak jednoduché. Tato anomálie je zhoršení zraku na blízkých vzdálenostech, a to hlavně s věkem. Body v tomto případě vám umožní číst a prohlížet malé obrázky, ale obraz se v dálce rozmazává.

Dnes lidé s hyperopií mohou přijít s progresivními čočkami na brýle. Co je popsáno níže v článku.

Zvláštní funkce

Progresivní čočky na brýle. Co to je? Jedná se o optické brýle navržené na principu multifokality. Poskytují jasný obraz v každé vzdálenosti. Existují tyto typy korekčních čoček:

 • Jediné ohnisko. Zajistěte jasné snímky v blízkosti nebo daleko.
 • Bifokální Zajistěte dobré vidění v blízkosti a daleko.
 • Multifokální (zde zahrnují a progresivní). Správná zraková ostrost v každé vzdálenosti.

Ty jsou zvláště jedinečné. Mají různé optické zóny a hladce procházejí jeden do druhého.

Díky tomuto designu může člověk neustále nosit brýle. Rovněž jasně vidí objekty, které jsou od sebe vzdáleny několik centimetrů, metrů, desítky metrů.

Normální brýle s hyperopií přinášejí spoustu nepříjemností. Pokud potřebujete číst něco, být na dopravním nebo veřejném místě, musíte je získat, dát je a poté je skrýt. A tak pokaždé. Je také velmi nevhodné nahrávat cokoli, zatímco hledáte pár metrů dopředu (například na TV nebo na tabuli). S věkem se tato situace zhoršuje. Pak člověk sotva čte noviny a s obtížemi začíná rozpoznávat známé tváře mezi kolemjdoucími na ulici. Cena progresivních čoček pro brýle je odlišná, takže si každý může vybrat podle svých schopností.

Výstavba

Každé sklo má horní a spodní část, která se liší dioptry, mezi nimi je chodba progrese.

 1. Horní část je zodpovědná za zrakovou ostrost při pohledu přímo ve vzdálenosti 5 m nebo více, je umístěna v horní části skla.
 2. Spodní část poskytuje pohodlné čtení. Umístěný na spodní straně skla, koriguje vizi při pohledu dolů.
 3. Postupující koridor je přechod mezi dvěma zónami. Určeno pro použití ve vzdálenosti 40 cm až 5 m.

Zobrazení

K dispozici jsou univerzální a speciální progresivní čočky. První jsou vyráběny podle standardní technologie s typickým zakřivením skla. Opravují vidění ve středních vzdálenostech. Cena progresivních čoček vyrobených v Rusku (univerzální) se pohybuje od 7000 rublů. až 10 000 rublů Pokud si vyberete výrobu Německa a Francie, cena se výrazně zvýší - 10 000 - 19 500 rublů.

S pomocí speciálních čoček lze dobře rozpoznat malé předměty, které jsou blízké a velké, které jsou umístěny na dálku. Na druhou stranu jedna a druhá jsou rozdělena do mnoha dalších poddruhů. Cena ruských čoček činí přibližně 15 000 rublů a pro zahraniční cenu 24 000 rublů.

Výrobci také vyrábějí optické sklo podle jednotlivých parametrů. Jednotlivé progresivní čočky pro cenu brýlí budou vyšší. Výrazně snižují dobu adaptace a zlepšují zrakovou ostrost. Evropští výrobci nastavili cenu v rozmezí 33 000 až 35 000 rublů, ruské šošovky budou stát o něco méně - 25 000 až 27 000 rublů.

Kontraindikace

Existuje celá řada očních onemocnění, při kterých není možné používat progresivní čočky.

 1. Anizometropie. U lidí s touto patologií se zraková ostrost levého a pravého oka liší o více než 2 dioptry.
 2. Katarakta Zakalení čočky může rychle postupovat, takže není možné dosáhnout stabilní korekce zraku.
 3. Křížově Oči nejsou schopny vypadat rovnoměrně skrze určitou oblast skla, takže se ani nemusíte pokoušet vyzvednout progresivní čočky pro sebe.
 4. Nystagmus V osobě s takovou nemocí žáci nedobrovolně mění svou velikost. V tomto ohledu je adaptační období velmi obtížné.
 5. Nesnášenlivost individuálního charakteru.

Výhody

Výběr sklenic tohoto typu poskytuje mnoho výhod. Za prvé, potřeba koupit dva páry sklenic (pro čtení a vzdálenost) zmizí. Za druhé vám umožňují jasně vidět objekty, které jsou v průměru vzdáleny. Pokud osoba upřednostňuje bifokální čočky, pak při překladu zraku z objektu, který je blízký, k objektu nacházejícímu se daleko, nastane takzvaný "skok" obrazu. Přináší do očí nepohodlí. Při výběru multifokálního objektivu se však takové problémy nedodržují.

Výběr bodů se provádí pomocí komplexního počítačového programu. Zohledňuje nejen ostrost zraku, ale také frekvenci použití (to znamená, jak je člověk nosí, jakou práci potřebuje), stejně jako mnoho dalších individuálních parametrů. Téměř každá společnost vyrábí sklo různé tloušťky. Rafinované progresivní čočky jsou nejlepší v kvalitě. Ztuhlé čočky, respektive levnější.

Nevýhody

Navzdory všem výhodám mají progresivní čočky ještě několik nevýhod.

 1. Obtížný výběr v důsledku několika zón.
 2. Vysoká cena
 3. Ne příliš široký vizuální pás. Nezahrnují celé pole pohledu člověka, aby viděl něco na jeho levé straně, musí obrátit hlavu.
 4. Deformace obrazu na obou stranách koridoru je možná.
 5. Mějte poněkud delší adaptační období.
 6. Specifika parametrů rámce, úhel, vzdálenost k žákovi.

Jak si vybrat?

Výběr progresivních čoček se provádí s přihlédnutím k zvláštnostem profese, lidským zvyklostem, zrakové ostrosti, struktuře oka atd. Výrobci rychle vylepšují optické brýle. Takže dnes například můžete koupit čočky vyrobené speciálně pro leváky nebo řidiče. Ta druhá koriguje vize hlavně na středních a dlouhých vzdálenostech, čímž zajišťuje, aby jízda byla co nejpohodlnější a bezpečnější.

Kromě toho byly pro řidiče vyvinuty sluneční brýle a fotochromní brýle. Filtrují viditelné spektrum, chrání oči před sluncem, ultrafialovým zářením, oslnění a oslnění. Optické brýle mohou být částečně nebo zcela ztmaveny. V případě částečného ztmavnutí zůstává spodní část nezměněna. Prostřednictvím toho bude přehledně vidět palubní desku. Protože se osvětlení neustále mění během jízdy, jsou tyto funkce velmi důležité.

Tipy

Pro lidi, kteří již dříve používali progresivní čočky, bude přizpůsobení novým brýlím snadné. Ale ti, kteří nemají takovou zkušenost, budou potřebovat pár dní, aby si zvykli. Je lepší začít používat je o víkendu. Zvláštní pozornost by měla řídit.

Tipy, které vám pomohou rychleji zvyknout na progresivní čočky:

 1. Nemůžete střídat použití svých starých brýlí a nových.
 2. V uvolněné atmosféře (asi hodinu) se střídavě díváme z objektu do ruky na vzdálenější objekt. Například můžete sedět před televizorem a vyzdvihnout knihu. Hlavní věc spočívá v tom, že při práci nebo při jízdě nedochází k návykům.
 3. Za půl hodiny cvičíme po schodech. Současně byste se měli pokusit příliš snižovat oči, ale jen lehce naklonit hlavu, abyste se prohlédli v prostřední zóně. To platí i pro procházky po ulici.
 4. Mělo by se pamatovat na to, že na každé straně skla je nevidomá zóna. Chcete-li zvážit objekt, který je vlevo nebo vpravo, musíte otočit hlavu. V obyčejných brýlích by člověk mohl jednoduše hledět pryč správným směrem, ale s progresivními čočkami, které by nefungovaly.
 5. Řízení může být zahájeno až po úplném přizpůsobení v každodenních situacích.

Recenze

Progresivní čočky mají protichůdné recenze. Někteří lidé jsou velmi spokojeni, říkají, že v použití jsou obecně neviditelní. Ostatní nejsou s nákupem moc spokojeni. Hlavně vzhledem k tomu, že na každé straně je nevidomá zóna a při chůzi se může objevit pocit "pobytu v tunelu". Může se také jednat o nepříjemný pocit "skákacího obrazu" a adaptace trvá poměrně dlouho, když jde dolů po schodech.

Motoristé často opouštějí pozitivní zpětnou vazbu na progresivní čočky pro brýle. Je třeba poznamenat, že poháněcí brýle mají mírně širší koridor postupu. To je důsledkem důležitosti, že obraz na stranách není zkreslený. Brýle pro práci na počítači mají užší chodbu, protože poskytují dobrý přehled o monitoru a klávesnici. Bonusem pro řidiče je, že brýle jsou zatemněny a fotochromické.

Pravděpodobně nejdůležitější nuance je individualita každé osoby. Je obtížné říci, zda taková určitá osoba zapadne do takových brýlí, dokud se je osobně nepokusí. Někteří lidé považují za velmi obtížné přizpůsobit se těmto čočkám. Vzhledem k tomu, že v oblasti maximální ostrosti je poměrně úzký prostor, musí se oči neustále dívat rovně a pouze hlava musí být otočena. Pokud člověk sklopí oči, aby zvážil něco vlevo nebo napravo od sebe, obraz bude "plavat pryč". A je velmi obtížné zvyknout na to, že s ostrým otočením hlavy je i obraz okamžitě rozmazaný. A dokonce i při sledování televize s velkou úhlopříčkou musíte řídit hlavu po obrazovce. Totéž platí pro klávesnici, monitor a vše ostatní. Při kopírování materiálu z lepenky v hodinách nebo v párech musíte neustále měnit zaostření, a to z notebooku na vzdálenější vzdálenost, takže je vhodný pro studenty a studenty, aby je používali.

Lze konstatovat, že výběr progresivních optických skel by měl být proveden s velkou odpovědností. Tyto sklenice by měly nakupovat pouze lidé s presbyopií. Jsou dobře zavedeny jako zařízení pro výkon určité práce, ale ne pro každého pro každodenní život a neustálé používání. Pokud je člověk pevně přesvědčen, že potřebuje takové čočky, musíte kontaktovat nejlepší odborníky. Ušetřete na zrak nestojí za to. Samotný výběr je poměrně složitý a dlouhý, ale konečný výsledek ospravedlňuje čas a peníze.

Doporučená Redakce Choice